sobota, 5 sierpnia 2017

Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, czyli polska odpowiedź na hygge

Cześć Dziewczyny!
Jeśli już recenzuję książkę to za zwyczaj staram się żeby była ona spójna z tematyką mojego bloga, czyli przede wszystkim uroda i zdrowie;) Gdy jednak dostałam informację, że pojawiła się polska odpowiedź na hygge (którego lektury nie zaliczam do owocnej) to stwierdziłam, że sprawdzę co mają na ten temat do powiedzenia Polacy i tak trafiło do mnie „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku”. Z czystej przekory!Dlaczego duńskie hygge zupełnie do mnie nie przemówiło?


Zanim przejdę do „Jakoś to będzie” pozwolę sobie napisać kilka słów odnośnie „Hygge” autorstwa Marie Tourell.  Książkę tą zakupiłam spontanicznie pod wpływem zdjęć na instagramie jeszcze w ubiegłym roku. Pomyślałam, że skoro tak się zachwycają to i ja sprawdzę. A nuż dowiem się czegoś nowego na temat szczęścia? Choć w to już z góry powątpiewałam, ponieważ nawet studia filozoficzne nie przyniosły mi odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań, więc co dopiero książeczka na temat „filozofii” szczęścia?  Filozofii w cudzysłowie i przez małe „f” bo osobiście nie nazwałabym tego stricte filozofią;) No, ale przecież świat idzie z duchem czasu i pewne sprawy są coraz bardziej upraszczane tak żeby mogły z powodzeniem trafić do szerszego grona odbiorców i stać się bestsellerami. A to w dzisiejszych czasach nie byłoby tak łatwe w przypadku tradycyjnego dyskursu filozoficznego;) Utarło się, że w naszym pędzącym świecie nie ma czasu na górnolotne dywagacje i trzeba podawać ludziom proste rozwiązania, które nie wymagają od nich umiejętności analitycznego myślenia. Czy jednak wszystko to musi być banalne aż do bólu? Przeczytanie Hygge zajęło mi ok. godzinę i jedyną rzeczą, którą uznałam za przydatną był przepis na domowego Snickersa;) Piękna okładka, ale niestety puste wnętrze. Mnóstwo banałów i powtórzeń, a także odmiana słowa hygge przez chyba wszystkie możliwe przypadki;) Zaś samo hygge nudne i mdłe do granic możliwości. Sens tej książki można by było przedstawić na jednej stronie;)  Czy naprawdę tak wygląda szczęście? Dokąd zmierza ten świat skoro ludzie zachwycają się i inspirują tak marnymi książkami? Takie były moje refleksje po przeczytaniu Hygge.  Byłam naprawdę zdruzgotana, że można się czymś takim zachwycić. Zgadzam się, że w czasach, w których przyszło nam żyć każdy pędzi i trzeba trochę dopasować formułę tak aby była łatwa w odbiorze, co regularnie przecież czynię pisząc bloga (kto by mi to czytał gdybym pisała niczym nadęta dama?), ale jednocześnie uważam, że nadmierne uproszczenia nie są dobre. Książka powinna dawać nam coś więcej. A tego Hygge zdecydowanie nie czyni. 


Jakoś to będzie. Szczęście po polsku.


Zniesmaczona lekturą Hygge, postanowiłam się zapoznać z naszą polską koncepcją szczęścia;) Pokiwałam głową już na sam tytuł: Jakoś to będzie. Ile razy powtarzałam to zdanie? Ile razy powtarzaliście to Wy? Założę się, że niejeden, oj niejeden;) Niejednokrotnie czytając lub słuchając o czymś myślę sobie: „to takie polskie”. Dlatego byłam ciekawa czy autorom udało się dobrze zobrazować naszą naturę i temperament;)


Od razu zaznaczę, że w Jakoś to będzie widać pewną inspirację Hygge. Ładna twarda oprawa, niewielka objętość tekstu (niby 348 stron, ale ze względu na dużą ilość ilustracji, stron tytułowych oraz czcionkę – tekst można by zmieścić na niemalże połowie tych stron;)), jest też przepis – tym razem na chleb;) No i oczywiście prosty przekaz;) 

Czy zatem Jakoś to będzie jest kopią Hygge? Na szczęście nie. W porównaniu z Duńczykami, (choć trudno w to uwierzyć;)) Polacy są narodem o wiele bardziej dynamicznym i ta książka dość dobrze to obrazuje. Ze względu na swą nieskomplikowaną formułę nadal nie jest to pozycja najwyższych lotów, taka po której masz natłok myśli i nie możesz zasnąć, ale przemówiła do mnie o wiele bardziej niż Hygge. W Jakoś to będzie nie wałkuje się nieustannie jednego słowa. Znajdziemy tu zarówno wzmianki na temat kultury i historii, które w przystępny sposób subtelnie umacniają nasze poczucie tożsamości narodowej,  jak i elementy badań statystycznych oraz dawkę wypowiedzi znanych osób. A wszystko to okraszone nutką, nierzadko ironicznego humoru;) Podczas lektury dość często powtarzałam sobie w myślach: „no tak”, „tak było”, „coś w tym jest” albo „to takie polskie”;) 
Przytoczę Wam jeden fragment: „Jest i takie słowo, którego obcokrajowcy uczą się najszybciej. Usłyszane za granicą bezbłędnie pozwala namierzyć rodaków. W kraju zaś występuje nader często bo aż znajduje się w ścisłej czołówce użycia. To kurwa. I jak się nad tym zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego. Jesteśmy przecież narodem żywiołowym i emocjonalnym. Zadziornym. Co za tym idzie nie stronimy od przekleństw.” I jak k… się z tym nie zgodzić?:)
W Jakoś to będzie nawet tytuły brzmią bardzo swojsko. Dla przykładu – Chlebem i solą, czyli gościnnie albo – Jeśli ktoś to zrobi, to Polacy, czyli z ułańską fantazją. To ostatnie jakże trafne. Często powtarzam, że zrobiłam coś z ułańską fantazją;) W Hygge nie ma dynamizmu. Są tylko świece, jedzenie i odpoczynek w domowym zaciszu pod miękkim kocykiem. U nas zaś to tak nie wygląda. Autorzy zauważyli zarówno niepodważalną skłonność narodu polskiego do narzekania jak i ogromną dozę zaradności, determinacji oraz pracowitości. Dość mocno podkreślona została też nasza różnorodność. Chociażby na przykładzie regionalizmów. Pierwszy przykład z brzegu: wychodzisz na – a) dwór b) pole c) plac? U mnie mówi się na dwór:)  Co jak co, ale trzeba przyznać, że Polacy nie są tak prostolinijni jak Duńczycy. Z jednej strony często powtarzamy sobie, że jakoś to będzie, ale z drugiej uwielbiamy narzekać, martwić się i stresować;) A kiedy jest dobrze zaraz mamy wrażenie, że coś nie gra;) Na dalszych stronach znajdziemy również ciekawostki na temat niektórych polskich miast, coś o modzie, o designie i oczywiście o jedzeniu;) 


Jakoś to będzie jest zbiorem felietonów podzielonym na 3 części. Zawiera mnóstwo anegdotek, wypowiedzi znanych dziennikarzy i artystów oraz wyniki badań. Większość z nich dla Polaków będzie czymś oczywistym, ale jako że książka nastawiona jest również na pozyskanie zagranicznych odbiorców to wiele rzeczy zostało przedstawionych w sposób dosadny;) Czy jednak odpowiada ona na pytanie czym jest szczęście? Nie do końca. Jakoś to będzie ma bardziej charakter otwartej dyskusji nad naszą polską mentalnością oraz tym co ją ukształtowało. Nie jest to typowy poradnik. Poza tym trudno byłoby zdefiniować czym jest szczęście z perspektywy wszystkich Polaków bo mimo wszystko każdy z nas jest inny;) Większość zagadnień została przedstawiona w telegraficznym skrócie, więc książkę czyta się szybko. W książce znajdziemy również dużo fotografii, które w odróżnieniu od tych, które znajdziemy w Hygge również są bardziej "żywe". A to dlatego, że zdjęcia w Hygge w większości wyglądają jak te, które możemy znaleźć na wszystkich tych blogach traktujących o minimalizmie. Natomiast w tych "naszych" jest więcej autentyzmu. 

Czytaliście Jakoś to będzie?

47 komentarzy:

 1. Oglądałam ją w tym tygodniu w Empiku i zastanawiałam się czy wziąć :) Hygge nie czytałam ale ta pozycja mnie kusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. chętnie sięgnę po tą książkę, jest bardziej przystosowana do nas, do naszej mentalności i rzeczywistości

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem Ci, że chętnie sięgnę po tą lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ładna okładka, ale nie wiem czy treść do mnie przemawia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to ambitna lektura, bardziej dla rozrywki;) niemniej nie jest tak pusta jak to beznadziejne hygge;)

   Usuń
 5. Jak jadę do tej kuzynki na śląsk to ona też zawsze "na pole" :P U mnie też oczywiście funkcjonuje dwór, więc ;) A co do lektury, to czuję się ku**a zaciekawiona xD byś dała ten przepis na snickersa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano w tamtych rejonach jest pole:) Pamiętam, że kiedyś mnie to śmieszyło bo pole mi się kojarzy z takim typowo rolniczym;P
   Heheh wiedziałam, że wdzięczne słowo na K Ci nie umknie;D
   Wyślę na fejsie.

   Usuń
 6. Bardzo mnie zaciekawiła Twoja recenzja :) U mnie jest na dwór ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hygge było hitem bo ładnie wyglądało na zdjęciach na instagramie :) Nie zdecydowałam się na nią po przejrzeniu treści - widzę, że słusznie :) Zresztą po co te wszystkie poradniki "jak żyć", przecież jakoś to będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie też tak mi się wydaje:P Hihi dobre podsumowanie;)

   Usuń
 8. Ja wolę literaturę piękną ☺

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie i jakby znalazła ktoregoś dnia w bibliotece to bym rzuciła okien, ale raczej nie kupiła ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaciekawiłaś mnie tą pozycją :) Hygge nie czytałam, ale po tę chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam podobne zdanie względem poradników typu "Hygge" jak Ty. Namnożyło się tego teraz tyle, a większość to zbiór banałów i przemyśleń na poziomie rozwoju intelektrualno-emocjonalnego gimnazjalisty. Albo podstawówki. Ale skoro tyle ludzi zachwyca się "Małym Księciem" i "Alchemikiem", gdzie prawdy życiowe i przemyślenia są totalnie elementarne i jakoś nikt nie dostrzega, że dorosły człowiek powinien w swoim rozwoju iść dalej, dostrzegać większą złożoność, to nie dziwię się, że Hygge teraz bierze.
  Na pewno przeczytam "Jakoś to będzie"! Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak namnożyło się... Jakoś to będzie także nie jest lekturą najwyższych lotów, ponieważ jej przekaz również nie jest skomplikowany, ale jednak bardziej wpisuje się w nasze realia i nie wałkuje cały czas jednego słowa, a w hygge było ciągle hygge, hyggelich etc. No zwariować można;)

   Usuń
 12. Przeczytałabym w sumie obie haha :P

  OdpowiedzUsuń
 13. najbardziej spodobał mi się fragment z słowem k**** :D prostak ze mnie! a co do książki to na pewno nie jest to lektura dla Paty. Stronie od takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, to był jeden z weselszych fragmentów i taaaki prawdziwy:P
   No pamiętam:) Ja lubię różne nowinki więc czasami przeczytam to i owo z tego gatunku. Choć szczególną fanką nie jestem:P

   Usuń
 14. Lubię takie książki, chętnie kiedyś przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hygge mnie jakoś nie kusiła, a nad tą się zastanawiałam, pewnie się skuszę z ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Duńczycy nawet bez okazji robią okazję do odpoczywania hahaha :D A co do naszej wersji to koniecznie zajdę do empiku przy okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 17. My nie żyjemy pół dnia po ciemku, więc jesteśmy żywiołowym narodem. Nawet mój trzyletni chrześniak doskonale zna to słowo i dziwię się, że umie je tak umiejętnie wykorzystać :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heheh zimą jest ciemno już o 15 to też tak sobie:D
   Brzydkie słowo na K?:P To wcześnie;P

   Usuń
  2. A chciałabyś wstawać po ciemku? :P Jest całkiem znośnie :)))
   Tak, stety niestety to na K!

   Usuń
 18. Mnie hygge totalnie nie kręciło ale teraz po twojej bluzgajacej i mieszającej z błotem recenzji to jakoś mnie nawet zainteresowało xD Hahaha w szczęściu po polsku zapomnieli tez o "i chuj " przecież kurwa to u nas przecinek a kropka i chuj xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha no nic mnie tak nie osłabiło jak Hygge:P W tej też nie ma niczego takiego czego bym nie wiedziała, ale już dużo lepiej :D
   Haha czasem mam wrażenie, że jestem niekulturalna, ale jak tak patrzę to jednak wydaje mi się, ze wszystko jak najbardziej w porządku:P Chuj na porządku dziennym:P

   Usuń
 19. Słyszałam o Jakoś to bedzie i nawet zastanawialam się nad zakupem :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Pochłonęłam tekst z ciekawością :D I chcę więcej przemyśleń tego typu! :D Co prawda Hygge ostatecznie nigdy nie zaciekawiło mnie na tyle, żeby nawet wgłębić się w tematykę... Ale już polską "podróbką" znacznie bardziej mnie zaciekawiłaś :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się zwłaszcza, że ostatnio humor mam marny:O Heheh podróbka:D

   Usuń
 21. Myślę, że ta książka mogłaby się okazać całkiem fajną lekturą bliską wielu z nas :) cytaty które zamieściłaś faktycznie mają miejsce w życiu, więc można sobie uświadomić jak tak na prawdę jesteśmy postrzegani i jakie są typowe dla nas schematy :D

  OdpowiedzUsuń
 22. nie czytałam :)
  "jakos to bedzie " jest stwierdzeniem dla mnie zupelnie nie do przyjecia i nie do zaakceptowania ;)osoby z nerwica lekową dokladnie wiedza dlaczego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie z jednej strony funkcjonuje to jakoś to będzie, a z drugiej jestem kłębkiem nerwów;)

   Usuń
 23. mnie do hygge jakoś nigdy nie ciągnęło :D w sumie bardzo długo nie wiedziałam o co z tym chodzi każdemu :D czułam się jak jakiś niedouk :D ale „Jakoś to będzie” już mi się podoba bo po 1 nadużywam zawsze słów z samego tytułu a słowem kurwa też nie gardzę chleb powszedni :D pamiętam jak z Austri przyjechały do nas przyjaciółki w raz z dziewczyną przyjaciela którego traktuje jak brata. Bardzo chętnie uczyły się polskiego "łacińskiego" słownictwa oczywiście kurwa jako pierwsze :D

  OdpowiedzUsuń
 24. muszę ją kiedyś przynajmniej porządnie przekartkować :D hygge do mnie nie trafiało ani trochę (poza prześliczną okładką), ta książka brzmi o niebo ciekawiej :D

  OdpowiedzUsuń
 25. I have to at least get a fair bit of fanfare: d hygge did not hit me a bit (except for the lovely cover), this book sounds more interesting

  หนังใหม่

  OdpowiedzUsuń
 26. Nie miałam okazji czytać jeszcze żadnej z nich, ale myślę, że niedługo pojawią się w mojej bibliotece i zobaczę sama, czy warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. A do mnie hygge trafiło, jako umiejętność cieszenia się z prostych rzeczy i odpowiedź na pochmurne, zimne dni. Trzeba tylko umieć znaleźć chwilę dla siebie, w samotności z książką lub z przyjaciółmi, rodziną. Myślę, że zabieganym Polakom przydałyby się takie chwilę częściej, ale muszą nauczyć się je planować, bo tak zawsze znajdą coś ważniejszego do zrobienia; ciągle w pogoni za lepszym życiem, pozwalamy, by nam uciekało. A już starożytni radzili "carpe diem". Zgadzam się, że książka o hygge to przesada, ale jak widać wszystko można sprzedać. A nasze polskie "Jakoś to będzie" ( czasami pod postacią: "Da Bóg dzień, da Bóg radę") doskonale odzwierciedla naszą mentalność, ale też jest dowodem wewnętrznej siły, która pozwalała i nadal pozwala walczyć z przeciwnościami losu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzięki za wnikliwą i szybką do przeczytania opinię. Ja czytałam dziś Hygge innej autorki i też szału nie było, ale przyjemnie się czytało. Chciałam spytać czy czytałaś również Langom, tę szwedzką filozofię umiaru?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co nie czytałam, ale może zgłębię temat za jakiś czas. Kto wie;)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.

Jeśli jednak nie czytasz nie komentuj i nie pisz głupot;) Proszę nie zostawiaj linków, to nie jest miejsce na Twoją reklamę. Komentarze zawierające linki będą usuwane.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...